Usk ja elu: 10. Tervis

Elu on üks tervik. Selle terviku sees on erinevaid osasid ja erinevaid aspekte, aga viimselt on kõik need osad omavahel seotud ning mõjutavad üksteist. Võib tunduda kummaline rääkida selle piiblikursuse raames tervisest, kuid tegelikult on kõik tervisessegi puutuv oluline just sellepärast, et meie füüsiline heaolu mõjutab kõiki muid eluaspekte. Teame kõik omast käest, kui keeruline on valutava peaga tööle keskenduda või tilkuva ninaga filmivaatamist nautida. Kristlus on usk – ja mõtteviis –, mis samuti kinnitab elu terviklikkust. See ei ole filosoofia, mis tegeleks vaid vaimsete sfääridega, jättes füüsilise eluaspekti kõrvale. Vastupidi, kristlus on selles mõttes vägagi maine – see puudutab meie tavalise elu iga aspekti ning on huvitatud meie igakülgsest heaolust, ka füüsilises mõttes.  

Piibli algus räägib meile inimese loomisest – loe 1. Moosese raamatu 2:7. See on üsna kummaline salm, kuid me võime sellest siiski paar põhjapanevat järeldust teha. Esimene järeldus on, et Jumal lõi inimese füüsiliseks olendiks, kelle eksistents on seotud kehaga. Piibel ei õpeta mingisuguse vaimse, kehavälise eksistentsi võimalikkust, vaid vastupidi seda, et kui inimene eksisteerib, siis ainult kehaliselt. Sellest võime jõuda järgmise olulise järelduseni – kui meie keha on meie eksistentsi ainus viis ja vorm, siis on kõik, mis puudutab meie keha, väga oluline. Ja siit on juba väikene samm selleni, et mõista – tervise eest hoolitsemine oma parima mõistmise ja kättesaadavate vahendite kaudu on miski, mida kristlus peaks au sees hoidma.  

Piibel annab veel teisegi põhjuse, miks on oma tervise eest hoolitsemine oluline. Apostel Paulus kirjutab sellest, et kui me kohtleme oma keha hästi, siis tähendab see, et me austame selle kaudu Jumalat ning et me võime olla Jumala Vaimu jaoks „koduks“, kus ta elab. Loe 1. Korintose kirja 6:19–20 ja mõtiskle selle üle, kuivõrd oluliseks peab kirja autor Paulus inimese keha ning selle heaolu. Milliseid mõtteid see sinus tekitab? 

Kuidas siis „austada Jumalat oma ihus“? Mida on meil võimalik ära teha selleks, et meie elukvaliteet oleks võimalikult hea. Tervise säilitamine ja taastamine on keerukas kunst, millele meditsiin on aastatuhaneid keskendunud. Loomulikult on palju selliseid olukordi, kus arstide teadmistest ning nende sekkumisest on palju abi – küllap on meditsiini areng ka üks Jumala õnnistusi, mida peaksime tõsiselt võtma ja mille eest väga tänulikud olema. Samas on ka palju väga lihtsaid põhimõtteid, mille järjepidev ellurakendamine oma igapäevases elus aitab tervisel pikemalt vastu pidada ning tõstab üldist elukvaliteeti. Adventkoguduses, kus tervise teema on ajaloo jooksul vägagi au sees olnud, kasutatakse 8 põhimõttega tervise edendamise mudelit. Igaüks neist kaheksast toetab mingil viisil  füüsilist või vaimset tervist. 

  1. Valikud – kõik asjad meie elus ei ole meie kontrolli all. Ent ka neid asju, mis sõltuvad meie valikutest ja otsustest, on väga palju. Tegelikult on asju, mis sõltuvad meie valikutest, rohkem kui me esmapilgul võiksime arvata. Nii et esimene samm tervislikkuse teel ei ole mitte ummisjalu jõusaali joosta, vaid esimeseks sammuks on rahulikult mõelda ja ära tunda need situatsioonid, kus me saame midagi valida.  
  1. Puhkus – meil on tarvis nii igapäevast, iganädalast kui ka iga-aastast puhkust. Igapäevase puhkuse alla käib ennekõike ööuni, mida on aju optimaalseks funktsioneerimiseks tarvis 8 tundi. Iganädalasest puhkusest rääkisime eelmise teema juures. Selleks on regulaarne sabat, päev, mil me lülitume töörežiimilt puhkerežiimile ja peatame oma igapäevase sagimise. Ja iga-aastast puhkust läheb meile samuti vaja, et võiksime pikemaks ajaks end töörutiinist välja saada.  
  1. Keskkond – inimene ei ole suurlinna eluks loodud. Kui me ka linnas elame, on hea, kui saame aeg-ajalt nautida puhast õhku, käia puutumatus looduses ja tarbida toitu, mis on võimalikult looduslähedane. Oma elukeskkonna meeldivaks muutmine mõjutab meie meeleolu ja tervist. 
  1. Aktiivsus – füüsilisel aktiivsusel on vaimse tervisega väga otsene side, samuti aitab see kehakaalu kontrolli all hoida ning teeb meele rõõmsaks. Hea on, kui saame vähemalt kaks korda nädalas tavapärasest rohkem ja intensiivsemalt liigutada – kas rattaga sõita, suusatada või jõusaali sisse astuda. Hea on samme lugeda, et istumine meie üle päris võimust ei võtaks, ja väiksemad bussi- ja autosõidud jalutuskäiguga asendada. 
  1. Usaldus – usaldus Jumala vastu, kelle käes on nii meie minevik kui ka tulevik, samuti usaldavad suhted oma kõige lähedasematega on üheks vaimse tervise alustalaks. Igaühel on tarvis kedagi, keda ta saab jäägitult usaldada. Lisaks mõjub tervisele hästi koguduse kui ühtehoidva usukogukonna olemasolu inimese elus. 
  1. Suhted – suhted võivad olla pingete ja mure allikaks, samas võivad head suhted elus olla ka üheks suuremaks rahulolu allikaks. On hea, kui meil on suhteid inimestega kõikidest põlvkondadest, nii lähedasi sõpru kui ka laiemat tutvusringkonda. Puudutuse mõju on lähemates suhetes väga oluline. Samuti on tore, kui meil on mõni koduloom, kes oma kiindumusega meie päevi ilusamaks muudab. Mida tugevam on meie sotsiaalne võrgustik ja mida paremad on suhted lähedastega, seda tervemad oleme. 
  1. Hoiakud – tänulikkus, lootusrikkus ning positiivne mõtteviis mõjutavalt otseselt meie tervist ja annavad jõudu vastu pidada ka keerulistes olukordades. Oma elu tähenduse mõistmine ja unistuste poole pürgimine annavad samuti elujõudu juurde.  
  1. Toitumine – tervislik toitumine on samuti üheks oluliseks osaks tervislikust elust. Hoolitse selle eest, et sinu toidulaual oleks piisavalt värskeid köögi- ja puuvilju, väldi soola, suhkru ja rasva liigset tarbimist. Aeg-ajalt on hea üle vaadata oma toidulaul ja mõelda, kas retsepte, mille järgi toitu valmistame, saaks lihtsalt tervislikumaks muuta. Puhas vesi on veel üks element, mis käib tervisliku toitumise juurde. 

PALVE

Hea Jumal, Sina oled kinkinud mulle elu ja tervise. Ma tahan elada oma elu sellisel viisil, mis seda kingitust austaks, ja ma tahan enda poolt teha kõik, mis minust oleneb, et minu elu võiks olla kvaliteetne ja hea. Aita mul hinnata Sinu headust ja anna mulle tarkust tervislikult elada. Aamen.  

TSITAATE

„Hoolitse oma keha eest. See on ja jääb su ainsaks koduks.“ – Jim Rohn 

„Selleks, et tagada hea tervis, söö kergelt, hinga sügavalt, ela mõõdukalt, ole rõõmsameelne ja huvitu elust.“ – William Londen 

„Puhas õhk, päikesevalgus, mõõdukus, puhkus, füüsiline aktiivsus, õige dieet, vesi, usaldus jumalikku väesse – need on tõelised ravimid.“ – Ellen White 

„Meditsiinilised tõendid on selged ja arvukad. Ei ole liialdus öelda, et kibedus on ohtlik aine ükskõik millises koguses ja et sinu tervis on ohus, kui sa otsustad jäärapäiselt andestamatuse juurde jääda.“ – Lee Strobel 

„Kui rikkus on kadunud, ei ole miski kadunud; kui tervis on kadunud, on miski kadunud; kui iseloom on kadunud, on kõik kadunud.“ – Billy Graham

PANE PRAKTIKASSE

Loe läbi selle materjali lõpus olevad 8 tervisepõhimõtet ning vali neist kaks, millele järgmistel nädalatel eriliselt keskenduda.  

Back to: Usk ja elu

Kommenteerimine on suletud.