Koroonaviirus ja immuunsüsteem

„See, mida sa ei näe, võib sulle ikka haiget teha,“ on filmi „Nähtamatu mees“ kõige tuntum ütlus. H.G. Wellsi 1897. aasta romaanile tuginev Hollywoodi sci-fi triller räägib kurjast teadlasest, kes avastab nähtamatuse saladuse ja piinab oma endist partnerit. Kuigi keegi ei näe teda, on ta surmav.

Blogi 30. märts 2020

„See, mida sa ei näe, võib sulle ikka haiget teha,“ on filmi „Nähtamatu mees“ kõige tuntum ütlus. H.G. Wellsi 1897. aasta romaanile tuginev Hollywoodi sci-fi triller räägib kurjast teadlasest, kes avastab nähtamatuse saladuse ja piinab oma endist partnerit. Kuigi keegi ei näe teda, on ta surmav.

Samamoodi on ka koroonaviiruse ja teiste viirustega. Nad on nähtamatud ja nad võivad tappa.

Kuidas saame me kaitsta end viiruslike mõrvarite eest, keda me ei näe? „Pese käsi, kata oma suu, kui köhid ja desinfitseeri pindasid, millega kokku puutud,“ soovitavad erinevad valitsusasutused. See on hea soovitus. Kuid inimesed nakatuvad siiski. Mis peaks olema siis meie esmane strateegia? Arstid ja toitumisteadlased on nõus, et meie parimaks kaitseks nähtamatute vaenlaste vastu on tugevdada oma keha loomulikku kaitsevõimet haigustega võitlemiseks. Kui me oleme nakatunud, siis saavad meie rakud tappa mõrtsuka, mitte et mõrtsukas tapaks meid.

Sinu immunsüsteemi sõdurid. Sinu immuunsüsteem on hea tervise aluseks. Selle kaitsevõrgustik hävitab kahjulik bakterid ja viirused. See lagundab ka ohtlikke toksiine ja tuvastab ebaloomuliku arenguga rakke. Selle kaitsesüsteemide sekka kuuluvad füüsilised barjäärid nagu nahk ja vigastatud piirkondade põletikuline reaktsioon. See kaitseb meid ka põletiku ja pisikute vastaste immunreaktsioonidega.

Korduvad „rünnakud“ immuunsüsteemi või stressisüsteemi vastu võivad nõrgestada sinu kaitsevõimet. Selle tagajärjeks võivad olla põletikud, nõrk tervis, teatud haiguste suurem risk ja isegi lühem eluiga. Pidev stress, vilets toitumine ja vähe füüsilist koormust või und võib sandistada sinu immuunsüsteemi „armee“. Ka alkohol ja suitsetamine teevad sama. Tervislikud eluviisi valikud, positiivsed sotsiaalsed suhted ja usaldus armastava Looja vastu tugevdavad, ehitavad ja tasakaalustavad sinu kaitsesüsteeme. Üheskoos on need nagu hästitreenitud sõdurid kes tegutsevad sinu immuun- ja stressisüsteemide tervise heaks.

Mobiliseeri oma kaitsesüsteemid. Ükski langevarjur ei hakka oma langevarju õmblema siis, kui lennukiuks avatakse. See on aeg hüppamiseks! Tugevat immuuntervist ei saa osa. Reklaamid, mis lubavad kiiret lahendust, on eksitavad. Ainus viis olla rasketeks aegadeks valmis, on igal päeval praktiseerida häid füüsilise, vaimse ja vaimuliku tervise harjumusi. Kuid kunagi ei ole liiga hilja alustamiseks! Sa võid tugevdada, ehitada ja tasakaalustada oma immunnsüsteemi viiruslike kiusajate vastu. Ja palun, tee alati koostööd oma perearstiga.

Anna hoogu antioksüdantidega. Antioksüdandi on võimsad immuunsüsteemi tugevdajad. Nad eemaldavad ohtlikud oksüdandid või vabad radikaalid meie vereringest. Oksüdandid on normaalse ainevahetuse toksilised kõrvalsaadused. Nad tekivad ka kokkupuutes suitsu või muude keskkonnamürkidega. Vabad radikaalid võivad kahjustada DNA-d ja nõrgestada keha immuunsüsteemi. Antioksüdandid vähendavad seda kahju ja tugevdavad immuunsüsteemi. Sa võid nende hulka suurendada ja nende mõju tugevdada, kui:

  • Sööd rohkem värskeid puu- ja juurvilju. Tsitruselised, kirsid ja marjad on eriti kõrge antioksüdantide sisaldusega. Rohelised köögiviljad, nagu lehtkapsas ja brokkoli sisaldavad rikkalikult antioksüdantidest vitamiine A, C ja E. Erinvate roheliste ja kollaste köögiviljade söömine tõstab karotenoidide hulka veres. Karotenoidid ja antioksüdandid on seotud madalamate stressi-laadsete sümptomidega, nagu unetus ja ärritatus.[1]
  • Ka D-vitamiin, päikesevitamiin, on oluline immunsüsteemi toimimiseks.[2] Kui kahtled oma D-vitamiini tasemes, siis saab sinu perearst teha vereproovi selle määramiseks.
  • Rohkem kiudaineid. Värvilised köögiviljad, puuviljad, oad, täistera, pähklid ja seemned sisaldavad immunsüüsteemi tugevdavaid vitammiine, mineraale ja fütokemikaale. Koos kiudainetega aitavad nad reguleerida veresuhkrut ja tasakaalustada insuliini. Nad alandavad ka stressihormoone ja põletikureaktsioone. Taimsed kiudained aitavad kontrollida isu ja hoida kaalu. Ülemäärase keharasva tekitatud soovimatu põletik on üheks põhjuseks, miks ülekaalulisus suurendab paljude kroonliste vaevuste ja nakkushaiguste riski. Joo palju vett, selle asemel, et juua magustatud jooke, et edendada vereringet ja vähendada suhkrul põhinevaid kaloreid.
  • Eemalda menüüst punane liha, rasvased piimatooted ja praetud toidud. Kõrge loomse rasvasisaldusega menüü, rafineeritud teraviljad, suhkur ja praetud toidud suurendavad vabade radikaalide tekitatud kahju. Vabade radikaalide kahju on seotud suurema põletiku, diabeedi, südamehaiguste, dementsuse ja teatud kasvajate riskiga. Nende asemel tarbi taimset proteiini, mille saad ubadest, köögiviljadest, täisteratoodetest ja mitmevilja pastast. Liha asemel võib tarbida taimseid lihaasendajaid. Kasuta oliiviõli ja sidrunit salatikastmetena. Keskendu oomega-3 rasvhapetele, süües rohkem pähkleid ja linaseemneid.
  • Ehita läbi harjutuste. Treenimine mitte ainult ei kaitse sinu immuunsüsteemi, vaid ehitab selle ka üles. Regulaarsed aktiivsed jalutuskäigud võivad toetada nii antikehade kui loomuliku tapja (T-rakk) vastuseid.[3] See vähendab põletiku teket ja parandab metaboolset tervist. See on tugev vastulöök viiruslikele sissetungijatele. Igapäevased füüsilised harjutused parandavad meeleolu, vähendavad ärevust ja suurendavad üldist heaolutunnet. [4] Keha ja pea töötavad üheskoos. Positiivne vaimne seisund toetab ka immuuntervist.
  • Tasakaalusta stressihaldamisega. Krooniline stress on tugev löök immuuntervise pihta. See võib tekitada depressiooni, ärevust, unustamist, ärrituvust ja isegi paanikat. Pidev negatiivsus ja muretsemine võib tuua kaasa südamepekslemise, väsimuse ja higistamise. Selle tulemuseks võivad olla ka lihas- ja peavalud ning unehäired. Meie mõtted ja sõnad on tegude algmaterjaliks. Kas sa keskendud probleemile või lahendusele? Millised on mõned tervislikud viisid stressi haldamiseks? Võid proovida jalutamist, sõpradega rääkimist või mõne abivajaja aitamist. Paljud leiavad rahu siis, kui nad räägivad Jumalaga palves või meenutavad Tema tõotusi. Leia üles see, mida sina saad muuta ja jäta ülejäänu Jumalale. Võta aega, et määratleda oma elu kõige olulisemad asjad. Kas sinu töö-, pere- ja sotsiaalne elu on tasakaalus? Need on mõned viisid, kuidas vähendada stressi ja kaitsta immuunsüsteemi. „Võta aeg maha või sa jääd ise maha“ on üks hea nõuanne.
  • Usu ja usalda. See maailm on sõjatander, mitte mänguväljak. Igaühel on oma lahingud võidelda nii füüsilises, vaimses kui vaimulikus mõõtmes. Põhimõtted, mida me siin jagasime aitavad sul vähendada haiguste riski ja sõdida targalt, kui see siiski tuleb. Kuid selles südamevalu, ebaõiglust ja pattu täis katkises maailmas ei ole ühtegi täiuslikku garantiid ega vabadust raskuste ega haiguste eest. Seetõttu vajame me kõik tõelist, kuigi praegu nähtamatud Abilist. See Abiline on Jeesus Kristus, meie Päästja, Tervendaja ja Parim Sõber. Ta mitte ainult ei surnud ristil meie pattude eest, vaid tõusis ka surnust üles (1. Korintlastele 15:3-4)

Jumal on andnud meile põhimõtted, millega riski vähendada. Kuid kui me peaksime kannatama, siis ei jäta ta meid maha. „Issand toetab teda haigevoodis; sina pöörad kogu tema maasolemise, kui ta haigeks jääb“ (Psalm 41:3). „Tema annab rammetule rammu ja jõuetule jõudu“ (Jesaja 40:29).

Ükskõik, mis juhtub, kutsub Jumal meid Teda usaldama. Sa võid vaadata ettepoole ning oodata tulevikku, kus ei ole valu, pisaraid, haiguseid ega isegi surma. Tema tõotab seda imelist tulevikku kõigile, kes annavad oma südamed täielikult Talle.

Selles koroonaviirusest nakatunud maailmas suudab meie nähtamatu Abistaja võita kõik nähtamatud vaenlaed. Ära karda. Vaata ülespoole ja ettepoole!

Koostanud: glowonline.org


[1] Mediators Inflamm 2015:doi 10.1155.824589 online pub.

[2] J Investig Med 2011;59(6)881-886.

[3] J Sport Health Sci 2019;8(3):201-217.

[4] Front Psychol 2018;27:doi 10.3389 online pub.